Bohater pilnie poszukiwany

Ten tekst nie jest żartobliwym ogłoszeniem, bo bohaterowie są rzeczywiście poszukiwani. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że ty także możesz nim zostać i to w bardzo prosty sposób.

Szlachetna Paczka – zapewne słyszałeś o tej inicjatywie gdzieś w telewizyjnym bloku reklamowym albo charakterystyczny czerwony baner wyskoczył ci podczas przeglądania ulubionego bloga. Może właśnie media zachęciły cię do zapoznania się z tą inicjatywą lub znajomy, który już należy do Paczki podzielił się swoimi wrażeniami i zdecydowałeś, że chcesz wstąpić w jej szeregi? Poniżej krótko postaram się przedstawić ci  potrzebne wiadomości, abyś ty też mógł zostać takim bohaterem, a raczej SuperW, czyli SuperWolontariuszem.

Pierwsze kroki

To bardzo proste: jeśli chcesz coś robić, w dodatku po to, aby sprawić komuś ogromną radość oraz dysponujesz wolnym czasem, najpierw wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej akcji:

https://www.szlachetnapaczka.pl. Po zakończonej rejestracji odezwie się do ciebie koordynator lokalnej grupy z twojej okolicy. Następnie umawiasz się na spotkanie organizacyjne, na którym ustalacie, jak wygląda praca w Paczce, na co należy się nastawić i jak zorganizować sobie na to czas. Jest to idealny moment, aby wypytać o wszystko, co budzi twoje wątpliwości odnośnie do przyszłego wolontariatu.

Dobry wolontariusz to świadomy wolontariusz

Kolejnym etapem jest szkolenie. Wtedy po raz pierwszy spotkasz się z niesamowitą energią i ogromnym uśmiechem, który ma chyba każdy członek Paczki. Będziesz mieć okazję poznać mnóstwo pozytywnie zakręconych osób, które już wkrótce tak jak ty zostaną SuperW. W tym czasie w grupach, na których czele stoją już doświadczeni wolontariusze, ci przyszli poznają się i wspólnie uczą, w jaki sposób odpowiednio wypełniać formularze dla rodzin, które będą mogły otrzymać pomoc od stowarzyszenia. Nie jest to proste zadanie, gdyż należy zrobić wnikliwy wywiad, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę potrzebne jest danej rodzinie. Jest to o tyle trudne, że nie wolno przeoczyć żadnej potrzeby, która została wymieniona przez rodzinę. Warto też wtedy zadać sobie pytanie, czy dana rodzina nie próbuje oszukać stowarzyszenia, bo takie przypadki również mają miejsce.

Wizyty

Po szkoleniu pora na wizytę u potrzebujących. Koordynator przydziela poszczególnych wolontariuszy do odwiedzenia danej rodziny po wcześniejszym zgłoszeniu takowej w systemie Paczki. Do takich odwiedzin zawsze chodzi się w parze, tak aby drugi wolontariusz mógł zanotować te informacje, które ewentualnie mogłeś pominąć. Jeżeli znasz już potrzeby  przydzielonej ci rodziny, tworzysz jej historię na stronie internetowej. W ten sposób potencjalni darczyńcy mogą takową wybrać i jej pomóc.

Daj radość!

Teraz część najważniejsza, czyli przygotowywanie paczki. Wolontariusze spotykają się z darczyńcą w magazynie i wspólnie przygotowują paczkę dla tej jednej, wybranej rodziny, a następnie zawożą jej podarunek – darczyńcy nie zawsze towarzyszą wolontariuszom, ponieważ niektórzy wolą pozostać anonimowi. Nie ma chyba słów, aby opisać radość obdarowywania. Te uśmiechy i słowa pełne wdzięczności za otrzymaną pomoc. W tym momencie widzisz, że to wszystko ma sens i zarazem rodzi się w tobie pragnienie pomagania więcej i więcej.

To tylko szkic tego, jak wygląda praca jako wolontariusz. W rzeczywistości to nowe znajomości, nowe umiejętności i doświadczenie, którego nie nabyłbyś nigdzie indziej. To właśnie jest cała Paczka. Szlachetna Paczka. Jeżeli więc zainteresowała cię idea Paczki, wejdź na stronę stowarzyszenia, wypełnij formularz i tak jak inni zostań SuperW!


Dodaj komentarz