Jak barwy pór roku wpływają na nastrój człowieka?

Już od najmłodszych lat świat poznajemy poprzez kolory. Istnieją takie, które są charakterystyczne dla danych pór roku. Niewielu z nas wie, jak ogromny wpływ mają na nasze samopoczucie. Jedne z nich działają na samopoczucie pozytywnie, inne zaś negatywnie.

Zmiany w otoczeniu związane z rytmem biegu kolejnych miesięcy odczuwa zdecydowana większość ludzi. Należy zauważyć, że każda z czterech pór roku posiada charakterystyczne dla siebie kolory – istotne dla nastroju, a także dla zachowania.

Zieleń bogata w zieloność

Wiosna jest czasem, kiedy wszystko dookoła kwitnie. Podczas gdy większość z nas cieszy się napływem zieleni w świecie natury, alergicy nie mają powodów do radości. Mimo wszystko wiosna ma swoje kolorowe uroki, spośród których najistotniejsza jest barwa budzącej się do życia zieleni, zdecydowanie poprawiająca nastrój. Wywołuje poczucie radości, daje nadzieję na lepsze jutro i inspiruje swoją świeżością. Dzięki rozwijającym się roślinom o różnorodnych kwiatach liczba barw pojawiających się wraz z odejściem mrozów jest spora, jednak to właśnie kolor zielony jest najbardziej charakterystyczny dla tego okresu w roku. Wiosna to pora świeża i energiczna. Wielu decyduje się w tym okresie na liczne zmiany w życiu.

W świetle słońca

Potężne upały nie przeszkadzają w tym, aby kochać czas wakacji z całego serca. Lato, kojarzone z ciepłymi odcieniami, budzi w większości ludzi pozytywne skojarzenia. Jasne, świetliste barwy budują spokój, zachęcają do odpoczynku, również psychicznego, oraz zmuszają do głębszej refleksji. Ze względu na to, że okres ten kojarzymy głównie z przerwą od szkoły, uniwersytetu czy pracy, relaksem i wytchnieniem, najczęściej wyczekujemy nań szczególnie niecierpliwie. Gdy już nadejdzie, warto oderwać się choć na chwilę od rzeczywistości i skupić na przyjemnościach.

Paleta odcieni brązu, złota i czerwieni

Szaro-bura jesień nie zawsze jest smutna! Prawdą jest, że to moment, kiedy człowiek staje się ospały, wiecznie zmęczony i podminowany każdą drobnostką. Zaczyna się też sezon na nieustanne przeziębienia. Jednak kolory, jakie dominują wśród jesiennych liści i na niebie, w połączeniu ze złocistymi promieniami słońca dają przyjemny efekt, który cieszy oko za każdym razem i określany bywa nieco poetycko „złotą polską jesienią”.

Trzaskająca mrozem biel

Nie taka zima zła! Pomimo tego, że wieczory nastają wcześnie, śnieg nie zawsze chce spaść, a na dworze panuje dotkliwy czasem mróz – zima również potrafi zaprezentować piękne oblicze. Chłodny odcień błękitu nieba fantastycznie komponuje się ze śnieżną bielą. To krajobraz znany wszystkim. Mimo, że jest wtedy zimno – przyjemnie spoglądać na spadające płatki śniegu. To też okres, w którym wielu ludzi czeka na zbliżające się święta spędzone wraz z rodziną.

Czasem trudno jest dostrzec uroki następujących po sobie pór roku. Natłok codziennych spraw powoduje, że nie dostrzegamy nawet, kiedy liście opadają z drzew, a kiedy w ich miejsce rodzą się nowe. Być może warto spróbować poświęcić temu odrobinę więcej uwagi, aby później móc się posłużyć słowami największego chyba przeboju Louisa Armstronga – And I think to myself, / What a wonderful world!


Dodaj komentarz