Aaa odpady oddam w dobre ręce

Na statystycznego Europejczyka przypada rocznie około 502 kg odpadów. 30% z nich trafia na wysypisko, reszta zaś poddawana jest recyklingowi, kompostowana lub spalana. Przeciętny Polak produkuje około 312 kg odpadów, ale u nas kwestia gospodarowania nimi wygląda bardzo źle. Aż 73% trafia na wysypiska, 1% do spalarni, 18% do recyklingu, a 8% się kompostuje. Co by było, gdyby choć część śmieci mogła zostać wykorzystana ponownie i stać się dziełem sztuki?

OddamOdpady.pl to pierwsza w Polsce platforma internetowa, dzięki której można wymieniać się informacjami o odpadach z odzysku, z których mogą skorzystać twórcy, pasjonaci i organizacje non-profit. Idea jest jedna: nie warto zapełniać wysypisk czymś, co może zostać wykorzystane przez innych ludzi w sposób, o którym nam się nie śniło. Pozbywamy się – według nas – śmieci, jednocześnie darując komuś skarb, tworzywo do przerobienia na dzieło.

Zalet jest mnóstwo. Po pierwsze – wydłuża się cykl życia produktu. Zanim trafi on do recyklingu, może posłużyć jeszcze komuś. Po drugie – dzięki współpracy z osobami z różnych części kraju możemy znaleźć coś, co w kręgu naszych znajomych jest niedostępne lub dostępne w ograniczonej liczbie sztuk. Pojedynczy zwolennik upcyklingu (czyli formy przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku której stwarza się produkty o wartości wyższej niż wartość dostarczonego surowca) może mieć problem z dotarciem do tego, czego szuka, a im większa grupa, tym większa szansa na to, że ktoś zna źródło potrzebnych „śmieci”. Po trzecie – dzięki projektowi „Oddam odpady” można przekazywać sobie informacje o lokalnych akcjach artystycznych i edukacyjnych promujących szeroko rozumiane wtórne wykorzystanie produktu. Po czwarte – akcja pomaga w rozwijaniu kreatywności i zdolności manualnych. Nie jest sztuką kupienie produktów na dzieło – tu samo szukanie surowca staje się aktem kreacji, bo wymaga dużego zaangażowania, pomysłowości i otwartości wobec innych ludzi.

Łączenie ekologii z pomaganiem ludziom? Czemu nie! Na blogu OddamOdpady.pl można poczytać o prowadzonych aktualnie akcjach zbierania różnego rodzaju odpadów. Piotr Bielański z Krakowa postanowił zebrać w rok 100 tysięcy biletów autobusowych – hobbystycznie i z powodu zakładu ze znajomym. Jeden bilet to drobny odpad, który wyrzucamy bez zastanowienia do kosza, ale 100 tysięcy to już ogromna ilość makulatury do zagospodarowania w nietuzinkowy sposób. Popularną akcją tego typu jest zbieranie nakrętek, które później są sprzedawane, a pieniądze za nie zasilają m. in. konta osób niepełnosprawnych, które dzięki temu mogą pozwolić sobie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Od dwóch lat fundacja odpowiadająca za Zakrętki.info zbiera też zużyte tonery i tusze, z których dochód również przeznacza na pomoc potrzebującym.

Być może teraz zastanawiacie się, co można oddać? Odpowiedź brzmi: wszystko, zwłaszcza to, co uznacie za uszkodzone i niepotrzebne. Najczęściej poszukiwane są opakowania metalowe oraz z twardego, kolorowego plastiku, drewniane palety i skrzynie na owoce, szklane słoiki, butelki z brązowego szkła, butelki po winie, kapsle, papierki po cukierkach, a nawet rolki po papierze toaletowym. Poszukiwane są także nieco mniej standardowe surowce: stare parasole, lampy i kinkiety, pudełka po butach, sztuczne kwiaty, żarówki, a nawet… talerze satelitarne. Odbiór odpadów ustala się indywidualnie z osobami zainteresowanymi – w grę wchodzi nie tylko odbiór osobisty, ale także szeroki wybór przesyłek pocztowych i kurierskich.

Chyba każdy z nas ma w domu rzeczy, z których nie korzysta, ale nie wyrzuca ich, bo „mogą się przydać”. Może czas na podzielenie się nimi z kimś, kto rzeczywiście je wykorzysta? Nie tylko ochronicie środowisko i zyskacie miejsce w mieszkaniu, ale i uszczęśliwicie kogoś, kto ma pomysł na stworzenie czegoś wyjątkowego, ale brakuje mu surowca. OddamOdpady.pl to idealne miejsce dla osób, które kochają niemarnowanie. Może i Ty zechcesz dać swoim odpadom drugie życie?


Dodaj komentarz