Teatr w Izbie

Już 25 stycznia br. serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie Najmniejszej Sceny Teatralnej na Górnym Śląsku!
Miejsce: Teatr w Izbie położony przy ulicy Kątowej 2 w Katowicach-Ochojcu.
Godzina: 17:00
Wydarzenie: spektakl premierowy pt.” Dom, drzewo, dziecko” oraz panel dyskusyjny z młodzieżą III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach w ramach projektu kulTUralnie.

Teatr w Izbie to idea Michała Laksy, katowickiego artysty, muzyka i kompozytora o ogólnopolskiej sławie, a co najważniejsze – ojca niepełnosprawnego Patryka.
Patryk Laksa jest aktorem integracyjnego kabaretu Drzewo A Gada, poeta, humanista oraz stand-uperem. Przede wszystkim jest on młodym człowiekiem dotknięty porażeniem mózgowym, czyli potocznie zwanym niepełnosprawnym. Od 12. życia występuje na scenie, ma bezpośredni kontakt z publicznością, mediami oraz środowiskiem artystycznym.

Teatr w Izbie narodził się z potrzeby stworzenia czegoś oryginalnego i wyjątkowego na mapie kulturalnej Katowic i całego Górnego Śląska, a także z potrzeby dawania synowi tego, co tylko ojciec może dać. Wyposażeni w bagaż doświadczeń i szeroko rozwiniętych artystycznych kontaktów, po wielu nieudanych i udanych próbach, po wielu spektaklach, produkcjach koncertowych, konferencjach i wielu innych. Michał Laksa postanowił zaprosić ww. inicjatywy do małego pokoju o kubaturze 20 m2. Do pokoju z oryginalną scenografią. Pokoju ze scenę, kurtynę, nagłośnienie, zaplecze oraz garderobę. Pokoju pełnego nadziei i artystycznych ambicji. Pokoju, w którym pomieści się około 20 widzów. To właśnie w nim Michał Laksa chce tworzyć i gościć wysoką kulturę.

Założeniem Teatru w Izbie jest takie, aby Patryk Laksa stał się jednocześnie dyrektorem pracownikiem, aktorem, odźwiernym, konferansjerem, kustoszem wystaw, a czasem może i publicznością w swoim własnym teatrze. Miło będzie patrzeć, kiedy mały Teatr w Izbie gościć będzie wielkich ludzi; kiedy podejmowane będą w nim wielkie problemy; kiedy realizowane będą w nim artystyczne i życiowe ambicje – przede wszystkim małego, „drewnianego” chłopca, który obecnie jest już większym „drewnianym” mężczyzną, ale też ludzi, którzy wokół niego i wraz z nim od lat tworzą wszystkie nietuzinkowe, artystyczne inicjatywy w ramach działalności Stowarzyszenia Absurdalny Kabaret.

Plan działania: Teatr w Izbie będzie miał charakter komediowy, ale nie będziemy obawiać się w nim również dramatycznych tematów. Nie będzie to miejsce takie jak wszystkie. Na mapie południowej części Katowic stanie się centrum spotkań i wydarzeń kulturalnych. W ramach tego projektu oprócz typowej sceny teatralnej planujemy realizować działania takie, jak:

– teatr 1 aktora,
– wystawianie spektakli teatralnych,
– wieczorki poezji,
– stand-up,
– multimedialna scena teatralna, czyli transmisje online,
– spotkania z artystami
– premiery wydawnicze
– wydarzenia kulturalne dla mieszkańców Katowic
– warsztat teatralne oraz teatralne koła zainteresowań i wiele innych.

Partnerem premierowego spektaklu, który odbędzie się już 25 stycznia br. o godz. 17 w Teatrze w Izbie przy ul. Kątowej 2 w Katowicach-Ochojcu, będą uczniowie III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Są oni inicjatorami projektu kulturalnie, który ma na celu pokazanie katowickiej młodzieży, że każdy może być odbiorcą i twórcą kultury. We współpracy z katowickimi ośrodkami kultury pomysłodawcy projektu zamierzają zorganizować szereg spotkań z osobami, którzy z kulturą mają do czynienia na co dzień. Zakładają, że dzięki temu zachęcą młodzież do częstszego obcowania z wszelką działalnością o podłożu artystyczno-kulturalnym.

Szczegóły: www.facebook.com/TeatrwIzbie/
Oficjalnym partnerem projektu jest Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.


Dodaj komentarz